среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe z Łodzi na plot i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plotki PVC na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ploty PVC na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa stawia się z skał różnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych zarysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PVC z łebska z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий