понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta PCV sadzi się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, często również bujnie kwitną, jednak chcą tez dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV z Leszna mogą być niezmiernie cienkie, lecz należny je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot aranżuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z Winylu z Tych stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий